AVX Corporation AQ12EM430JAJWE
AQ12EM430JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM430JAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM430JAJWE.pdf
Availability of AQ12EM430JAJWE
QUANTITY
AQ12EM430JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM430JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM430JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM430JAJWE
Related LinksAQ12EM4, AQ12EM430JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM430JAJWE Details Description
Related parts for AQ12EM430JAJWE
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 120W datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC POWERMITE datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100KOHMS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
TV 16C 16#16 SKT RECP datasheet.pdf
GT 3C 3#16S PIN RECP BOX RM datasheet.pdf
CLICK BRD 868MHZ ENOCEAN TCM310 datasheet.pdf