AVX Corporation AQ12EM510JAJBE
AQ12EM510JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM510JAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM510JAJBE.pdf
Availability of AQ12EM510JAJBE
QUANTITY
AQ12EM510JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM510JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM510JAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM510JAJBE
Related LinksAQ12EM5, AQ12EM510JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM510JAJBE Details Description
Related parts for AQ12EM510JAJBE
SWITCH SLIDE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOD323 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 1W 1313 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PAC-ABS8-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 27A 3.3 MOHM SMD datasheet.pdf