AVX Corporation AQ12EM510JAJME\500
AQ12EM510JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM510JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM510JAJME\500.pdf
Availability of AQ12EM510JAJME\500
QUANTITY
AQ12EM510JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM510JAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EM510JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM510JAJME\500
Related LinksAQ12EM510, AQ12EM510JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM510JAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EM510JAJME\500
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V TO263 datasheet.pdf
IC 10BIT BUS INT D LATCH 24-SOIC datasheet.pdf
FLEXSTRIP JUMPER .050 13COND datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO201A datasheet.pdf
RES SMD 336 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ACT-LOW 6A 8DFN datasheet.pdf