AVX Corporation AQ12EM9R1BAJME\250V
AQ12EM9R1BAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM9R1BAJME\250V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM9R1BAJME\250V.pdf
Availability of AQ12EM9R1BAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ12EM9R1BAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ12EM9R1BAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ12EM9R1BAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ12EM9R1BAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM9R1BAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ12EM9R1BAJME\250V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM9R1BAJME\250V
Related LinksAQ12EM9R1, AQ12EM9R1BAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM9R1BAJME\250V Details Description
Related parts for AQ12EM9R1BAJME\250V
HDC-KIT-HA 03.300 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf