AVX Corporation AQ131M561JA1BE
AQ131M561JA1BE picture photo
Mfg. Part Number
AQ131M561JA1BE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V 1111
Datasheet Download
AQ131M561JA1BE.pdf
Availability of AQ131M561JA1BE
QUANTITY
AQ131M561JA1BE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ131M561JA1BE
Internal Part NumberEIS-AQ131M561JA1BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ131M561JA1BE
Related LinksAQ131M5, AQ131M561JA1BE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ131M561JA1BE Details Description
Related parts for AQ131M561JA1BE
IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 44-PLCC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER PLL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NC SHRT HNG L datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 20% 480VAC AXI datasheet.pdf