AVX Corporation AQ137A120GA1ME\500
AQ137A120GA1ME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ137A120GA1ME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137A120GA1ME\500.pdf
Availability of AQ137A120GA1ME\500
QUANTITY
AQ137A120GA1ME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137A120GA1ME\500
Internal Part NumberEIS-AQ137A120GA1ME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137A120GA1ME\500
Related LinksAQ137A120, AQ137A120GA1ME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137A120GA1ME\500 Details Description
Related parts for AQ137A120GA1ME\500
FLSHLGHT AC VOLTAGE DETCTR/LED datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 270MA 9.9 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 240V datasheet.pdf
EVALUATION BRD VTM CURRENT MULTI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
20-PIN I/O CABLE ASSY, CBL datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND .125" datasheet.pdf