AVX Corporation AQ137A1R0DA1WE
AQ137A1R0DA1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ137A1R0DA1WE
Brief Description
CAP CER 1PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137A1R0DA1WE.pdf
Availability of AQ137A1R0DA1WE
QUANTITY
AQ137A1R0DA1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137A1R0DA1WE
Internal Part NumberEIS-AQ137A1R0DA1WE
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137A1R0DA1WE
Related LinksAQ137A1, AQ137A1R0DA1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137A1R0DA1WE Details Description
Related parts for AQ137A1R0DA1WE
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
IGBT 900V 51A 200W TO247AC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 290MA 1.76 OHM datasheet.pdf
RES 5.12K OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN/S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf