AVX Corporation AQ137A8R2BA1ME\500
AQ137A8R2BA1ME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ137A8R2BA1ME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137A8R2BA1ME\500.pdf
Availability of AQ137A8R2BA1ME\500
QUANTITY
AQ137A8R2BA1ME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137A8R2BA1ME\500
Internal Part NumberEIS-AQ137A8R2BA1ME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137A8R2BA1ME\500
Related LinksAQ137A8R2, AQ137A8R2BA1ME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137A8R2BA1ME\500 Details Description
Related parts for AQ137A8R2BA1ME\500
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf