AVX Corporation AQ137M0R5BA7ME
AQ137M0R5BA7ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M0R5BA7ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M0R5BA7ME.pdf
Availability of AQ137M0R5BA7ME
QUANTITY
AQ137M0R5BA7ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M0R5BA7ME
Internal Part NumberEIS-AQ137M0R5BA7ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M0R5BA7ME
Related LinksAQ137M0, AQ137M0R5BA7ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M0R5BA7ME Details Description
Related parts for AQ137M0R5BA7ME
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NPO 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf