AVX Corporation AQ137M180JA7WE
AQ137M180JA7WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M180JA7WE
Brief Description
CAP CER 18PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M180JA7WE.pdf
Availability of AQ137M180JA7WE
QUANTITY
AQ137M180JA7WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M180JA7WE
Internal Part NumberEIS-AQ137M180JA7WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M180JA7WE
Related LinksAQ137M1, AQ137M180JA7WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M180JA7WE Details Description
Related parts for AQ137M180JA7WE
IC OPAMP GP 150MHZ 8SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 60 SIGNAL VERT GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 4X24V 480W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf