Vishay/Dale RNC55J2030BPRSL
RNC55J2030BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2030BPRSL
Brief Description
RES 203 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2030BPRSL.pdf
Availability of RNC55J2030BPRSL
QUANTITY
RNC55J2030BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2030BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2030BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)203
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2030BPRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2030BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2030BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J2030BPRSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf