AVX Corporation AQ137M270JA7ME\250
AQ137M270JA7ME\250 picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M270JA7ME\250
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M270JA7ME\250.pdf
Availability of AQ137M270JA7ME\250
QUANTITY
AQ137M270JA7ME\250 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M270JA7ME\250
Internal Part NumberEIS-AQ137M270JA7ME\250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M270JA7ME\250
Related LinksAQ137M270, AQ137M270JA7ME\250 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M270JA7ME\250 Details Description
Related parts for AQ137M270JA7ME\250
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
SITE LICENSE CPRI SC/SCM CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf