AVX Corporation AQ139M121JA1ME
AQ139M121JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ139M121JA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ139M121JA1ME.pdf
Availability of AQ139M121JA1ME
QUANTITY
AQ139M121JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ139M121JA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ139M121JA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ139M121JA1ME
Related LinksAQ139M1, AQ139M121JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ139M121JA1ME Details Description
Related parts for AQ139M121JA1ME
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf