AVX Corporation AQ141M101JAJWE
AQ141M101JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ141M101JAJWE
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 1111
Datasheet Download
AQ141M101JAJWE.pdf
Availability of AQ141M101JAJWE
QUANTITY
AQ141M101JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ141M101JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ141M101JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ141M101JAJWE
Related LinksAQ141M1, AQ141M101JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ141M101JAJWE Details Description
Related parts for AQ141M101JAJWE
CONN CABLE CLAMP SZ18 1-20 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 100MA SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf