Crystek Corporation CRBV55BE-2900-3300
CRBV55BE-2900-3300 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55BE-2900-3300
Brief Description
VCO 2900-3300 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55BE-2900-3300.pdf
Availability of CRBV55BE-2900-3300
QUANTITY
CRBV55BE-2900-3300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55BE-2900-3300
Internal Part NumberEIS-CRBV55BE-2900-3300
PackagingTray
Frequency Range2900 ~ 3300MHz
Frequency - Center3100MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max28mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-95
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55BE-2900-3300
Related LinksCRBV55BE-, CRBV55BE-2900-3300 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55BE-2900-3300 Details Description
Related parts for CRBV55BE-2900-3300
PC BOARD .1" STD HORIZ GRID datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 1.1V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V 50NS 4DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf