AVX Corporation AQ141M102GAJME\500
AQ141M102GAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ141M102GAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 1111
Datasheet Download
AQ141M102GAJME\500.pdf
Availability of AQ141M102GAJME\500
QUANTITY
AQ141M102GAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ141M102GAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ141M102GAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ141M102GAJME\500
Related LinksAQ141M102, AQ141M102GAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ141M102GAJME\500 Details Description
Related parts for AQ141M102GAJME\500
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY SNAP 2MM PNL 3POS datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 70VC SOT23 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf