AVX Corporation AQ142A431KAJME
AQ142A431KAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ142A431KAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 430PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142A431KAJME.pdf
Availability of AQ142A431KAJME
QUANTITY
AQ142A431KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142A431KAJME
Internal Part NumberEIS-AQ142A431KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142A431KAJME
Related LinksAQ142A4, AQ142A431KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142A431KAJME Details Description
Related parts for AQ142A431KAJME
KIT OSCILLOSCOPE TEK datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC SW BUS 2.5-3.3V 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 125MSPS 64QFN datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1-5 HSTL 32-LQFP datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.723 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf