AVX Corporation AQ142M221GAJME
AQ142M221GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M221GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M221GAJME.pdf
Availability of AQ142M221GAJME
QUANTITY
AQ142M221GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M221GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ142M221GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M221GAJME
Related LinksAQ142M2, AQ142M221GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M221GAJME Details Description
Related parts for AQ142M221GAJME
FIXED IND 39UH 6.8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A/2A 24HTSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 13A D2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf