AVX Corporation AQ142M271FAJWE
AQ142M271FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M271FAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M271FAJWE.pdf
Availability of AQ142M271FAJWE
QUANTITY
AQ142M271FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M271FAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ142M271FAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M271FAJWE
Related LinksAQ142M2, AQ142M271FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M271FAJWE Details Description
Related parts for AQ142M271FAJWE
SCREWDRIVER TORX T7 6.5" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN RV RES RA datasheet.pdf
CBL 13PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 80A 0805 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf