AVX Corporation AQ142M271JAJBE
AQ142M271JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M271JAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M271JAJBE.pdf
Availability of AQ142M271JAJBE
QUANTITY
AQ142M271JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M271JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ142M271JAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M271JAJBE
Related LinksAQ142M2, AQ142M271JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M271JAJBE Details Description
Related parts for AQ142M271JAJBE
HEAT SHRINK SEMI RGD 1/8" X 4' datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.83A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 85KOHM 25C datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf