AVX Corporation AQ142M271JAJBE
AQ142M271JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M271JAJBE
Brief Description
CAP CER 270PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M271JAJBE.pdf
Availability of AQ142M271JAJBE
QUANTITY
AQ142M271JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M271JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ142M271JAJBE
Standard Package5,000
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M271JAJBE
Related LinksAQ142M2, AQ142M271JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M271JAJBE Details Description
Related parts for AQ142M271JAJBE
CAD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf