AVX Corporation AQ142M301JAJBE
AQ142M301JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M301JAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M301JAJBE.pdf
Availability of AQ142M301JAJBE
QUANTITY
AQ142M301JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M301JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ142M301JAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M301JAJBE
Related LinksAQ142M3, AQ142M301JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M301JAJBE Details Description
Related parts for AQ142M301JAJBE
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER INT 80C196 DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-JACK RG142 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CENTER INSERTION BLADE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 70POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf