AVX Corporation AQ145C393KAJME\500
AQ145C393KAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ145C393KAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 50V 1111
Datasheet Download
AQ145C393KAJME\500.pdf
Availability of AQ145C393KAJME\500
QUANTITY
AQ145C393KAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ145C393KAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ145C393KAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ145C393KAJME\500
Related LinksAQ145C393, AQ145C393KAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ145C393KAJME\500 Details Description
Related parts for AQ145C393KAJME\500
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED AMBER 2SMD R/A datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V OUT 830MA 10W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2200K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TMBS datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf