AVX Corporation AQ145M102KAJBE
AQ145M102KAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ145M102KAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V 1111
Datasheet Download
AQ145M102KAJBE.pdf
Availability of AQ145M102KAJBE
QUANTITY
AQ145M102KAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ145M102KAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ145M102KAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ145M102KAJBE
Related LinksAQ145M1, AQ145M102KAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ145M102KAJBE Details Description
Related parts for AQ145M102KAJBE
IDC CABLE - MCS40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO263-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 63VDC 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL CLOSED datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 40POS 2MM GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32LQFP datasheet.pdf
2P IMPACT RAM 16COL GR SN ENDWAL datasheet.pdf
10000UF 16V 16X31,5 datasheet.pdf