AVX Corporation AQ147A180JAJME
AQ147A180JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147A180JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147A180JAJME.pdf
Availability of AQ147A180JAJME
QUANTITY
AQ147A180JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147A180JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147A180JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147A180JAJME
Related LinksAQ147A1, AQ147A180JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147A180JAJME Details Description
Related parts for AQ147A180JAJME
FIXED IND 6.8UH 270MA 660 MOHM datasheet.pdf
MCU 3V 56K W/ POR/LVD 64-QFP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 039 datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL GRN HE RED SMD datasheet.pdf
RELAY BLOCK 16 24VDC IN datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 366.98VC P600 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 115V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf