AVX Corporation AQ147A220GAJME
AQ147A220GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147A220GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147A220GAJME.pdf
Availability of AQ147A220GAJME
QUANTITY
AQ147A220GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147A220GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147A220GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147A220GAJME
Related LinksAQ147A2, AQ147A220GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147A220GAJME Details Description
Related parts for AQ147A220GAJME
TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .040"D .194"L datasheet.pdf
CRIMPER PRO HD NONINS LUG 4-8AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" POL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PIN 24-28AWG GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf