AVX Corporation AQ147M0R3BAJBE
AQ147M0R3BAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M0R3BAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.30PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M0R3BAJBE.pdf
Availability of AQ147M0R3BAJBE
QUANTITY
AQ147M0R3BAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M0R3BAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ147M0R3BAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M0R3BAJBE
Related LinksAQ147M0, AQ147M0R3BAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M0R3BAJBE Details Description
Related parts for AQ147M0R3BAJBE
CONN PLUG 2POS MALE CORD #20 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH 2 LEVEL SS NO/NC .6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NO 2M datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf