AVX Corporation AQ147M101JAJME\250
AQ147M101JAJME\250 picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M101JAJME\250
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M101JAJME\250.pdf
Availability of AQ147M101JAJME\250
QUANTITY
AQ147M101JAJME\250 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M101JAJME\250
Internal Part NumberEIS-AQ147M101JAJME\250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M101JAJME\250
Related LinksAQ147M101, AQ147M101JAJME\250 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M101JAJME\250 Details Description
Related parts for AQ147M101JAJME\250
IDC CABLE-AKC14G/ AE14G / AKC14G datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20V RADIAL datasheet.pdf
IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1808 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 8POS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
PUNCHDOWN TOOL W/ 110 BLADE datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf