AVX Corporation AQ147M160FAJME\500
AQ147M160FAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M160FAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M160FAJME\500.pdf
Availability of AQ147M160FAJME\500
QUANTITY
AQ147M160FAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M160FAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ147M160FAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M160FAJME\500
Related LinksAQ147M160, AQ147M160FAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M160FAJME\500 Details Description
Related parts for AQ147M160FAJME\500
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 32V 992W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.87"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 17VC SOT143 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 20P 100MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf