AVX Corporation AQ147M390KAJME
AQ147M390KAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M390KAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M390KAJME.pdf
Availability of AQ147M390KAJME
QUANTITY
AQ147M390KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M390KAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M390KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M390KAJME
Related LinksAQ147M3, AQ147M390KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M390KAJME Details Description
Related parts for AQ147M390KAJME
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" GOLD datasheet.pdf
CABLE MARKER WSMH 48MM 1=50PCS datasheet.pdf