Texas Instruments TLV27L2IDGKRG4
TLV27L2IDGKRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TLV27L2IDGKRG4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8VSSOP
Datasheet Download
TLV27L2IDGKRG4.pdf
Availability of TLV27L2IDGKRG4
QUANTITY
TLV27L2IDGKRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV27L2IDGKRG4
Internal Part NumberEIS-TLV27L2IDGKRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.06 V/µs
Gain Bandwidth Product160kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply7µA
Current - Output / Channel400µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 16 V, ±1.35 V ~ 8 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV27L2IDGKRG4
Related LinksTLV27L2, TLV27L2IDGKRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV27L2IDGKRG4 Details Description
Related parts for TLV27L2IDGKRG4
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 310MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf