AVX Corporation AQ147M5R6BAJBE
AQ147M5R6BAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M5R6BAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M5R6BAJBE.pdf
Availability of AQ147M5R6BAJBE
QUANTITY
AQ147M5R6BAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M5R6BAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ147M5R6BAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M5R6BAJBE
Related LinksAQ147M5, AQ147M5R6BAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M5R6BAJBE Details Description
Related parts for AQ147M5R6BAJBE
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf