AVX Corporation AQ147M820KAJME
AQ147M820KAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M820KAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M820KAJME.pdf
Availability of AQ147M820KAJME
QUANTITY
AQ147M820KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M820KAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M820KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M820KAJME
Related LinksAQ147M8, AQ147M820KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M820KAJME Details Description
Related parts for AQ147M820KAJME
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 16MBIT 88UBGA datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 10K-144K 64TQFP datasheet.pdf
FAN TRAY AC 380X43 1800/3800RPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf