AVX Corporation AQ147M820KAJME
AQ147M820KAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M820KAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M820KAJME.pdf
Availability of AQ147M820KAJME
QUANTITY
AQ147M820KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M820KAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M820KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M820KAJME
Related LinksAQ147M8, AQ147M820KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M820KAJME Details Description
Related parts for AQ147M820KAJME
Connector Receptacle 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 13A 2.9 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU ARM 320KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf