AVX Corporation AQ147M8R2BAJBE
AQ147M8R2BAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M8R2BAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M8R2BAJBE.pdf
Availability of AQ147M8R2BAJBE
QUANTITY
AQ147M8R2BAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M8R2BAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ147M8R2BAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M8R2BAJBE
Related LinksAQ147M8, AQ147M8R2BAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M8R2BAJBE Details Description
Related parts for AQ147M8R2BAJBE
HEATSHRNK FABRIC 12/6MM 500M BLK datasheet.pdf
SSD 3.5" IDEP 4GB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 14SOIC datasheet.pdf