AVX Corporation AQ147M9R1JAJWE
AQ147M9R1JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M9R1JAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M9R1JAJWE.pdf
Availability of AQ147M9R1JAJWE
QUANTITY
AQ147M9R1JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M9R1JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147M9R1JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance9.1pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M9R1JAJWE
Related LinksAQ147M9, AQ147M9R1JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M9R1JAJWE Details Description
Related parts for AQ147M9R1JAJWE
FUSE CERAMIC 2A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.69A 75 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .699" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 250MW 2DFN datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 2X3 VERT BRKWAY AU datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf