AVX Corporation AQ149A201JAJWE
AQ149A201JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ149A201JAJWE
Brief Description
CAP CER 200PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ149A201JAJWE.pdf
Availability of AQ149A201JAJWE
QUANTITY
AQ149A201JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ149A201JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ149A201JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ149A201JAJWE
Related LinksAQ149A2, AQ149A201JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ149A201JAJWE Details Description
Related parts for AQ149A201JAJWE
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 200V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TEST POINT PC MINI T/H PURPLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf