AVX Corporation AQ14EA102FAJME\M500
AQ14EA102FAJME\M500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ14EA102FAJME\M500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Datasheet Download
AQ14EA102FAJME\M500.pdf
Availability of AQ14EA102FAJME\M500
QUANTITY
AQ14EA102FAJME\M500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ14EA102FAJME\M500
Internal Part NumberEIS-AQ14EA102FAJME\M500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ14EA102FAJME\M500
Related LinksAQ14EA102, AQ14EA102FAJME\M500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ14EA102FAJME\M500 Details Description
Related parts for AQ14EA102FAJME\M500
IC DAC 16BIT MONO NON-LIN 28PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 63VDC 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
TIMER PWR OFF-DELAY 8PIN 220VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
12+12 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf