AVX Corporation AQ14EA102KAJWE
AQ14EA102KAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ14EA102KAJWE
Brief Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Datasheet Download
AQ14EA102KAJWE.pdf
Availability of AQ14EA102KAJWE
QUANTITY
AQ14EA102KAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ14EA102KAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ14EA102KAJWE
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ14EA102KAJWE
Related LinksAQ14EA1, AQ14EA102KAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ14EA102KAJWE Details Description
Related parts for AQ14EA102KAJWE
CONN RECEPT 24POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 R/A datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf