Panasonic Electric Works AQB1A2-T10/18VDC
AQB1A2-T10/18VDC picture photo
Mfg. Part Number
AQB1A2-T10/18VDC
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR 1A 250VAC 10/18VDC RANDOM
Datasheet Download
AQB1A2-T10/18VDC.pdf
Availability of AQB1A2-T10/18VDC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AQB1A2-T10/18VDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AQB1A2-T10/18VDC
Internal Part NumberEIS-AQB1A2-T10/18VDC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Design ResourcesPhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesAQ-B
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current1A
Voltage - Input10 ~ 18VDC
Voltage - Load75 ~ 250 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQB1A2-T10/18VDC
Related LinksAQB1A2-T, AQB1A2-T10/18VDC Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AQB1A2-T10/18VDC Details Description
Related parts for AQB1A2-T10/18VDC
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V WHITE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/28/180G 3.2 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf