ASSMANN WSW Components AR-40-HZL/01-TT
AR-40-HZL/01-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR-40-HZL/01-TT
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Datasheet Download
AR-40-HZL/01-TT.pdf
Availability of AR-40-HZL/01-TT
QUANTITY
AR-40-HZL/01-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR-40-HZL/01-TT
Internal Part NumberEIS-AR-40-HZL/01-TT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)40 (2 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR-40-HZL/01-TT
Related LinksAR-40-H, AR-40-HZL/01-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR-40-HZL/01-TT Details Description
Related parts for AR-40-HZL/01-TT
CONN HEADER 2POS R/A TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AUTOMOTIVE RELAYS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.35A 8VSSOP datasheet.pdf
IC TRANS LDMOS 160W SOT502A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf