ASSMANN WSW Components AR-40-HZL/07-TT
AR-40-HZL/07-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR-40-HZL/07-TT
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Datasheet Download
AR-40-HZL/07-TT.pdf
Availability of AR-40-HZL/07-TT
QUANTITY
AR-40-HZL/07-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR-40-HZL/07-TT
Internal Part NumberEIS-AR-40-HZL/07-TT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)40 (2 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR-40-HZL/07-TT
Related LinksAR-40-H, AR-40-HZL/07-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR-40-HZL/07-TT Details Description
Related parts for AR-40-HZL/07-TT
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 1" H2O datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf