ASSMANN WSW Components AR-48-HZL/01-TT
AR-48-HZL/01-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR-48-HZL/01-TT
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD
Datasheet Download
AR-48-HZL/01-TT.pdf
Availability of AR-48-HZL/01-TT
QUANTITY
AR-48-HZL/01-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR-48-HZL/01-TT
Internal Part NumberEIS-AR-48-HZL/01-TT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)48 (2 x 24)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR-48-HZL/01-TT
Related LinksAR-48-H, AR-48-HZL/01-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR-48-HZL/01-TT Details Description
Related parts for AR-48-HZL/01-TT
CONN RECEPT WALL MNT 3POS W/PINS datasheet.pdf
RES 453K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .050 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 73A 0.48 MOHM datasheet.pdf
SNSW 5A .110 PLAN 79253328 datasheet.pdf
POT 5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
I/P RELAY BOX FOR RS-CAR datasheet.pdf
HDM W/FA SAPR216F270OV LM CONT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.45A 182 MOHM datasheet.pdf