AVX Corporation AR155C223K4R
AR155C223K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR155C223K4R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
AR155C223K4R.pdf
Availability of AR155C223K4R
QUANTITY
AR155C223K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR155C223K4R
Internal Part NumberEIS-AR155C223K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® AR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.210" L x 0.150" W (5.33mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR155C223K4R
Related LinksAR155C, AR155C223K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR155C223K4R Details Description
Related parts for AR155C223K4R
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5.0MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE CLR datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf