AVX Corporation AR155C223K4R
AR155C223K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR155C223K4R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
AR155C223K4R.pdf
Availability of AR155C223K4R
QUANTITY
AR155C223K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR155C223K4R
Internal Part NumberEIS-AR155C223K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® AR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.210" L x 0.150" W (5.33mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR155C223K4R
Related LinksAR155C, AR155C223K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR155C223K4R Details Description
Related parts for AR155C223K4R
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 48LCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
AMP DUOPLUG2.5 MK II HOUSING W. datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE COIL 3.3MH BOX datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 20ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf