AVX Corporation AR201C102K4R
AR201C102K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR201C102K4R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
AR201C102K4R.pdf
Availability of AR201C102K4R
QUANTITY
AR201C102K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR201C102K4R
Internal Part NumberEIS-AR201C102K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® AR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR201C102K4R
Related LinksAR201C, AR201C102K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR201C102K4R Details Description
Related parts for AR201C102K4R
CONN EDGECARD 50POS .050 SMD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 7.62MM datasheet.pdf
TOOL KIT FOR 638507200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.5A 59 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 45MA 470 MOHM datasheet.pdf