AVX Corporation AR215A822J4R
AR215A822J4R picture photo
Mfg. Part Number
AR215A822J4R
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
AR215A822J4R.pdf
Availability of AR215A822J4R
QUANTITY
AR215A822J4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR215A822J4R
Internal Part NumberEIS-AR215A822J4R
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.231" (5.86mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR215A822J4R
Related LinksAR215A, AR215A822J4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR215A822J4R Details Description
Related parts for AR215A822J4R
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 3-IN-1 COMBO 4+6+39POS datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf