Texas Instruments TPS71257DRCR
TPS71257DRCR picture photo
Mfg. Part Number
TPS71257DRCR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.25A 10SON
Datasheet Download
TPS71257DRCR.pdf
Availability of TPS71257DRCR
QUANTITY
TPS71257DRCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS71257DRCR
Internal Part NumberEIS-TPS71257DRCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.125V @ 250mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-VSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS71257DRCR
Related LinksTPS712, TPS71257DRCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS71257DRCR Details Description
Related parts for TPS71257DRCR
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
AC DRIVE,480V 3PH,3HP 2.2KW CT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 120POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
WELD SHIELD COVER datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
35 POS AMP SEAL HDR ASSY datasheet.pdf