Abracon Corporation ARJ11E-MBSC-A-B-GL2
ARJ11E-MBSC-A-B-GL2 picture photo
Mfg. Part Number
ARJ11E-MBSC-A-B-GL2
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
Brief Description
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T
Datasheet Download
ARJ11E-MBSC-A-B-GL2.pdf
Availability of ARJ11E-MBSC-A-B-GL2
QUANTITY
ARJ11E-MBSC-A-B-GL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ARJ11E-MBSC-A-B-GL2
Internal Part NumberEIS-ARJ11E-MBSC-A-B-GL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelARJ11E.pdfARJ11E.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks With Magnetics
SeriesARJ11E
PackagingTray
Connector TypeRJ45
Number of Ports1
Number of Rows1
Applications10/100/1000 Base-T, AutoMDIX
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
Height Above Board0.545" (13.84mm)
LED ColorGreen - Yellow
Number of Cores per Jack8
ShieldingShielded, EMI Finger
FeaturesBoard Lock
Tab DirectionDown
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness6µin (0.152µm)
Shield Material-
Housing Material-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ARJ11E-MBSC-A-B-GL2
Related LinksARJ11E-MB, ARJ11E-MBSC-A-B-GL2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ARJ11E-MBSC-A-B-GL2 Details Description
Related parts for ARJ11E-MBSC-A-B-GL2
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DS92LV0421/2 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.27A 9 MOHM TH datasheet.pdf