Microchip Technology PIC16F689T-I/ML
PIC16F689T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F689T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F689T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F689T-I/ML
QUANTITY
PIC16F689T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F689T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F689T-I/ML
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F689T-I/ML
Related LinksPIC16F6, PIC16F689T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F689T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F689T-I/ML
SSR OCMOS FET 150MA 1CH NC 6-SMD datasheet.pdf
BUZZ PIEZO 5V CIRC 30MM RADIAL datasheet.pdf
IC PCMCIA SWITCHNG MATRIX 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
POWER OVER ETHERNET MODULE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 40A 5LFPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PC PWR SUPP 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf